Hej!
Nu börjar första slungningen närma sig och det är dags att börja tänka på glasburkar.
Tidigare har föreningen köpt in och lagerhållt burkar som man kan köpa när som helst. Detta har blivit allt dyrare och har bundit upp större delen av föreningens pengar. Dessutom har hanteringen inneburit att ett fåtal medlemmar återkommande har fått bära in väldigt mycket burkar på Bastanäs i samband med tisdagsträffar.
Vi kommer därför att ändra hur vi köper in och hanterar burkar under 2026.
I år kommer vi i stället organisera ett gemensamt inköp, där du behöver boka dina burkar innan beställning, och vi därefter endast köper in de burkar som bokats.
Betalning skall ske i samband med att burkarna anländer till föreningen.
Du kommer också behöva hämta dina burkar i samband med uppackning av pallarna.
Detta kommer preliminärt ske tisdagen innan midsommar, alternativt (om leveransen
försenas) tisdagen efter midsommar.
Priset per flak räknar vi ut som ett självkostnadspris när vi vet fraktkostnaden per flak (ju fler flak vi beställer desto lägre fraktkostnad per flak). Priset kommer inte vara högre än de priser vi haft på Bastanäs sedan nyår (230 kr/flak 500 gr och 200 kr/flak 700 gr).
Skicka din bokning till andreas.jansson20@gmail.com senast söndag den 7 juni.
Det du kan beställa är:
· Flak med 30 st burkar 500 gram, inklusive lock
· Flak med 24 burkar 700 gram, inklusive lock
· Flak med 40 burkar 350 gram, inklusive lock
· Lock, antal måste vara delbart med 30
Kartonger samt en del flak med 700 gramsburkar finns till försäljning på bastanäs och behöver inte beställas.
Skulle säsongen bli markant bättre än förväntat och stor efterfrågan finns, kan vi organisera ett ytterligare gemensamt inköp i augusti.
Hälsningar,
Styrelsen, Växjöortens biodlarförening








